Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Opublikowano: 23 czerwca 2014

Logo Karta Dużej RodzinyTańsze bilety kolejowe, zniżki na bilety do muzeów czy wejście na basen – m.in. takie korzyści czekają na posiadaczy ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Od 16 czerwca br. każda rodzina w której jest co najmniej troje dzieci, może założyć w swojej gminie wniosek o jej wydanie. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.

Program oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Posiadacze karty będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie, bez względu na dochód. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana jest na czas orzeczenia o niepełnosprawności. Aby ją otrzymać, członek rodziny wielodzietnej musi złożyć wniosek w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach ul. Pieniężnego 10 a. Formularz wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu Gminy w Bartoszycach: na stronie Biuletynu Informacji Publicznej zakładka: polityka społeczna lub odebrać go w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
Liczba instytucji i firm, które oferują zniżki rodzinom systematycznie się powiększa. Na liście jest m.in.: Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Narodowe w Gdańsku i w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, PKP Intercity, Przewozy Regionalne czy sieć supermarketów Alma. Pełny wykaz instytucji oraz więcej informacji dotyczących karty można znaleźć na stronie rodzina.gov.pl.