30-lecie zespołu Wojcieszanie

Opublikowano: 5 października 2017

DSC_0108W Domu Kultury w Wojciechach obchodzono jubileusz 30-lecia działalności Zespołu Śpiewaczego „Wojcieszanie”. Uroczystość zorganizowano, by docenić artystów, którzy od przeszło ćwierć wieku jako skarbnica folkloru polskich i ukraińskich pieśni ludowych oraz biesiadnych, swoją pasją i pracą wspierają zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Radosną, ale i podniosłą atmosferę święta dzielili z Jubilatami reprezentanci władz, samorządu oraz jednostek organizacyjnych gminy Bartoszyce, przedstawiciele gminnych placówek kulturalnych i oświatowych, jak również rodziny i sympatycy „Wojcieszan”.

Część oficjalną imprezy w dużej mierze wypełniły życzenia i podziękowania. Głos zabrał zastępca wójta, Bogusław Miluski, podsumowując aktywność sceniczną zespołu wyrazami głębokiego uznania, dziękując za współpracę i życząc zdrowia i sił na kolejne twórcze lata. Wręczył on artystom, w imieniu wójta gminy, Jadwigi Gut, pamiątkowy grawerton, a także upominki. Ciepłe słowa popłynęły również od Doroty Kuźmickiej, która jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tolko sprawuje nad grupą patronat zarówno na płaszczyźnie formalnej jak i artystycznej.

Życzenia złożyli także Andrzej Kosakowski, przewodniczący Rady Gminy, Krzysztof Iwański, radny gminny, Andrzej Wierzbicki sołtys Wojciech, Krzysztof Osowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wojciechach, Monika Dołżycka, kierownik Domu Kultury w Wojciechach, Wanda Pieloch instruktor Domu Kultury w Rodnowie oraz założyciel zespołu Bogdan Kudaszewicz. Swoje powinszowania składał też zaproszony na uroczystość zespół śpiewaczy „Promień” z Górowa Iławeckiego.

Minione 30 lat to niewątpliwie bogata historia grupy „Wojcieszanie”. Historia pełna wspomnień z młodych lat, niezapomnianych wrażeń estetycznych, ale także obfita – dzięki talentom jej członków w koncerty, sukcesy i nagrody.  Historię tę opowiedział instruktor zespołu, doskonały muzyk i pedagog-Włodzimierz Bohun. Opowieść podparta była prezentacją multimedialną,  przygotowaną i wyświetloną jako niespodzianka dla zespołu. Projekcja okazała się  doskonałą okazją do przywołania w pamięci nigdzie nie zapisanych zabawnych sytuacji. Wiele wspomnień powróciło także dzięki wystawie archiwalnych zdjęć zespołu oraz zdobytych przez niego na przestrzeni lat nagród.

Z uwagi na fakt, iż Jubileusz zespołu śpiewaczego nie mógłby się odbyć bez solidnego akcentu muzyki ludowej, na scenie pojawił się górowski „Promień”, dając świetny koncert.  Następnie zagrali i zaśpiewali sami Jubilaci, których występ publiczność nagrodziła brawami i owacjami na stojąco.

Nie zabrakło oczywiście jubileuszowego tortu z dużą świeczką, na znak pomyślności dla zespołu na kolejne lata. Tort sprezentował „Wojcieszanom” zaprzyjaźniony „Promień”.

Niech otrzymanym przez Jubilatów życzeniom zdrowia, energii i chęci do dalszej pracy towarzyszy nadzieja, by muzyka ludowa stała się przedmiotem pasji dla przyszłych pokoleń.

Z historii zespołu:

Zespół w składzie: Irena Malinowska, Krystyna Baranowska, Barbara Wierzbicka, Alina Iwańska, Ewa Jakubczak, Bożena Brodzik, Zbigniew Fal, Edward Kępkowicz, Leszek Maluchnik i Włodzimierz Bohun działa od 1987r. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni czasu. Głównymi założycielami są Teresa Radejewska i Bogdan Kudaszewicz. „Wojcieszanie” reprezentowali Gminę Bartoszyce na konkursach i przeglądach pieśni ludowych, zdobywając wiele nagród. Występowali na scenach lokalnych, regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych. Łącznie oddali ponad 200 koncertów. Długoletnia aktywność grupy świadczy o niegasnącej popularności muzyki ludowej.

DSC_0106 DSC_0108 DSC_0110 DSC_0112 DSC_0113 DSC_0123 DSC_0145 DSC_0147 DSC_0152