Sukces poety Arkadiusza Monkiewicza z Osieki

Opublikowano: 5 października 2017

DSCF2736

W Krakowie odbyło się rozstrzygnięcie 7 edycji  Ogólnopolskiego  Konkursu Poezji  Osób Niepełnosprawnych „Słowa dobrze, że jesteście”. W jednej z dwóch kategorii pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Monkieiwcz z Osieki.

Przy akompaniamencie zespołu Galicja pod kierownictwem znakomitego krakowskiego kompozytora i pedagoga Andrzeja Zaryckiego wystąpili uczestnicy i laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W trakcie koncertu nastąpiło rozstrzygnięcie 7 edycji  Ogólnopolskiego  Konkursu Poezji  Osób Niepełnosprawnych „Słowa dobrze, że jesteście”. W jednej z dwóch kategorii pierwsze miejsce zajął mieszkaniec Osieki, członek Stowarzyszenia Grupa Literacka BARCJA oraz działającej przy Bibliotece 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej  Grupie Literackiej POETICA, autor ufundowanego przez Rotary Club Bartoszyce – Lidzbark Warmiński tomiku pt. „Jestem Stąd” – Arkadiusz Monkiewicz.

Studio im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków przygotowane było na ok. 200 osób. Natomiast przybyło ok. 250 gości. Toteż studio było wypełnione ale organizatorzy stanęli na wysokości zadania i każdy z obecnych na koncercie znalazł wygodne miejsce do siedzenia. Przywitała przybyłą publiczność Lidia Jazgar – prowadząca koncert artystka krakowska, która współpracuje także min. z Piwnicą pod Baranami. Niestety z powodu bardzo ważnych spraw zawodowych nie mogła być obecna na uroczystości pomysłodawczyni Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz prezes Fundacji „Mimo Wszystko” – Anna Dymna. Pani Ania powitała gości i przemówiła do nich za pomocą telebimu. W dalszej części koncertu wręczono nagrodę (czek na 5000,00 zł) dla Sandry Pączek, która zdobyła ex aequo trzecie miejsce w kategorii dorosłych artystów w tegorocznej 13 edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Oprócz finalistów FZP wystąpili także goście, min. Celina Muza – aktorka i piosenkarka na co dzień mieszkająca, pracująca i występująca w Berlinie.

Konkurs poetycki podzielony był na dwie kategorie: Osoby niepełnosprawne intelektualnie i druga kategoria – poeci z pozostałymi niepełnosprawnościami. W tym roku do konkursu poetyckiego zakwalifikowano 259 zgłoszeń: 72 autorstwa poetów niepełnosprawnych intelektualnie i 187 w kategorii „Osoby z innego rodzaju niepełnosprawnościami”. Poeta z naszego regionu zajął pierwsze miejsce w drugiej kategorii. Wiersze laureatów konkursu czytała znana z wielu ról filmowych, aktorka Teatru Starego w Krakowie Beata Paluch. Pani Beata znakomicie zinterpretowała wiersz A. Monkiewicza pt. „Malowany Ptak”. Czek na 5000,00 zł. to nagroda jaką za pierwsze miejsce zdobył Monkiewicz. Oprócz czeku w torbie z upominkami otrzymał min. książkę pt. „Warto mimo wszystko – pierwszy wywiad rzeka”, której współautorką jest Anna Dymna. Piękna dedykacja zasłużonej polskiej aktorki to wspaniała pamiątka. Także tomik wierszy jednego z jurorów Leszka Aleksandra Moczulskiego z dedykacją także znalazł się w torbie z upominkami. Oprócz pana Moczulskiego w studiu obecni byli Józef Baran i Adam Ziemianin, którzy także zasiadali w komisji oceniającej nadesłane na konkurs wiersze.

Podczas koncertu można było otrzymać tomik pokonkursowy, w którym wydrukowano pięć wierszy Arkadiusza Monkiewicza. Książka dla zainteresowanych dostępna jest na stronie Medycyny Praktycznej: http://www.mp.pl/ksiegarnia/info.php?id=11407

Bartosz Osiecki

DSCF2712 DSCF2717 DSCF2721 DSCF2736