I Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych

Opublikowano: 6 grudnia 2017

Przegląd teatrów profilaktycznych 30Współczesny świat niesie ze sobą coraz to nowsze zagrożenia, mające bezpośredni związek z rozwojem cywilizacyjnym. Obniża się wiek dzieci, u których specjaliści rozpoznają zaburzenia zachowania, a nawet uzależnienia od środków psychoaktywnych, telefonu, tabletu, portali społecznościowych, gier komputerowych.

Stąd konieczne jest podejmowanie działań profilaktycznych, rozumianych jako proces wspierający człowieka w prawidłowym rozwoju i zdrowym życiu. Aby treści przekazywane  młodym ludziom trafiały do ich wyobraźni i chroniły przed tym co niebezpieczne, powinny być podane w atrakcyjnej formie. Krótka pogadanka, czy naprędce wręczona ulotka raczej nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Młodym ludziom należy zaoferować coś interesującego, a najlepiej zaangażować osobiście w konkretne działania. Takie możliwości daje m.in. teatr profilaktyczny.

Podążając za głosem młodych ludzi, szukając nietuzinkowych form przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom, postanowiliśmy po dłuższej przerwie, zaproponować gminnym placówkom oświatowym zabawę w teatr – mówi Renata Tadorowska z Urzędu Gminy Bartoszyce.  Na nasze zaproszenie odpowiedziały wszystkie szkoły i gminne przedszkole. Na deskach Domu Kultury w Bezledach, wystawiono 8 spektakli, wyreżyserowanych przez opiekunów grup, w tym jeden – z Żydowa, napisany przez uczniów. Tematyka dotyczyła zagrożeń płynących z sieci, uzależnień, przemocy, znaczenia prawidłowych relacji –  zarówno w grupie rówieśniczej jak i w rodzinie.

W przedsięwzięciu wzięło udział ok. 90 młodych aktorów w wieku od 4 do 15 lat. Tego typu działania spełniają kilka funkcji. Są doskonałą okazją do tego, aby młodzi ludzie w niebanalny sposób wypowiedzieli się na temat problemów, z którymi często spotkają się w codziennym życiu. Pozwalają zdobyć rzetelną wiedzę, która następnie przekazywana jest rówieśnikom. Umożliwiają też odkrycie drzemiącego w młodych ludziach potencjału, co często przekłada się na wzmocnienie wiary w siebie i asertywność. To dwa istotne czynniki, chroniące młodych ludzi przed tym co ryzykowne i szkodliwe.