POWSTRZYMAJ PIJANEGO KIEROWCĘ

Opublikowano: 29 sierpnia 2014

logo-powstrzymaj-pijanego-duzeGmina Bartoszyce przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę”, zainaugurowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z Ministerstwem Zdrowia i Komendą Główną Policji.

Głównym celem kampanii jest przekaz, że powstrzymywanie osób nietrzeźwych przed zasiadaniem za kierownicą jest w interesie wszystkich obywateli. Liczne badania pokazują, że kierowcom i całemu społeczeństwu brakuje świadomości na temat działania alkoholu. Istnieje przyzwolenie na jazdę w stanie nietrzeźwości. Sprawą kluczową jest edukacja i promowanie zachowań prowadzących do wyeliminowania nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.
Każdy z nas może przyczynić się do uniknięcia tragedii na drodze. Jeśli widzisz kierowcę, który zachowuje się podejrzanie, reaguj! Wystarczy zadzwonić pod numer 112 i poinformować policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. „wężykiem”. Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Na stronie internetowej kampanii www.powstrzymaj.pl znajdują się m.in. rady dla świadków jazdy pod wpływem alkoholu. Prawidłowe formy reakcji pokazuje film zamieszczony poniżej.

Pokaż opis filmu

Film przedstawia przyjecie, na którym spożywany jest alkohol. W połowie filmu jeden z gości postanawia opuścić przyjęcie i pojechać do domu samochodem. W tym momencie pojawia się gospodarz, który przypomina mu o spożytym alkoholu i zabrania mu samodzielnej jazdy samochodem w zamian proponuje transport taksówką.

Więcej filmów można znaleźć na stronie kampanii – www.powstrzymaj.pl