Uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

Opublikowano: 5 marca 2018

1 marca po raz ósmy w Szkole Podstawowej w Wojciechach obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Pamięci tych wszystkich, którzy po 1944 roku nie zgodzili się na rządy komunistycznej władze w Polsce. Żołnierze ci nie złożyli broni, gotowi walczyć do końca. Wielu z nich zapłaciło za to cenę życia. Komuniści ze wszystkich sił chcieli zatrzeć po nich wszelki ślad w pamięci Polaków. Nie udało im się tego dokonać.

 

Po ponad 50 latach zakłamania i fałszowania historii – ,,Podziemna Armia” – powróciła. ,,Wyklęci” żyją  w naszej pamięci i stają się dla młodego pokolenia Polaków wzorem patriotyzmu. Bo przecież w godzinie próby warto ,,zachować się jak trzeba” – jak zamordowana przez komunistów ,,Inka”. Ustawa Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówi: ,,W hołdzie ,,Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”

W Szkole Podstawowej w Wojciechach odbyła się uroczystość poświęcona żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego. Członkowie nieformalnej grupy historycznej ,,Pamiętamy” w spektaklu zatytułowanym ,,Bo chcieli być wolni…” – w pięknych słowach, przeplatanych motywami muzycznymi i inscenizacją, przedstawili losy i sylwetki  ,,Żołnierzy Wyklętych”.

Scenariusz uroczystości został opracowany przez nauczycielkę historii, Teresę Bryła, pomocą przy przygotowaniu scenografii i dekoracji służyły Jolanta Wójcik i Renata Latosińska.