Dożynki Gminne Wojciechy 2018

Opublikowano: 12 września 2018

Tegoroczne Dożynki Gminy Bartoszyce miały miejsce w Wojciechach. Mieszkańcy wsi przygotowali się do nich kompleksowo, zapewniając nawet świetną pogodę. Piękne ozdoby, wykonane z naturalnych darów ziemi według oryginalnych pomysłów witały już „od progu” bardzo licznie przybywających gości.

 

Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników, której przewodniczył ks. infułat Adolf Setlak. Z kościoła św. Andrzeja Boboli korowód dożynkowy, wiedziony ludową pieśnią zespołu „Wojcieszanie” powędrował na boisko sportowe. Część oficjalną Dożynek otworzyła odśpiewana przy pochylonych sztandarach gminnych szkół oraz jednostek OSP „Rota”. Następnie Starostowie Dożynek, których honory pełnili Teresa Żarska oraz Mirosław Ciekliński z Wojciech, dokonali symbolicznego aktu przekazania chleba na ręce gospodarza gminy Jadwigi Gut. Po tradycyjnym ucałowaniu chleba, wójt gminy zabrała głos. W swoim przemówieniu odnowiła istotę dożynkowych symboli, wyraziła dumę z gminnej dbałości o podtrzymywanie tradycji, a także dziękowała rolnikom za kolejny rok pracy. Słowa pełne wdzięczności i dobrych życzeń pod adresem rolników wypowiadali także przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych. Odczytany został list od premiera Mateusza Morawieckiego oraz wojewody Artura Chojeckiego.

Na Dożynkach w Wojciechach gościła również 18 osobowa delegacja z Francji. Jej obecność wynikła ze współpracy nawiązanej w 2016 roku pomiędzy gminą Bartoszyce a francuską gminą Ploeuc L’Hermitage. Wizyta zorganizowana została w ramach dofinansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego projektu Stowarzyszenia Wspólny Dom Na Rzecz Mieszkańców Gminy Bartoszyce pod nazwą „Polak-Francuz dwa bratanki”. Podczas części oficjalnej święta plonów wójt gminy Bartoszyce, Jadwiga Gut i mer gminy Ploeuc L’Hermitage,  Thibaut Guingard uroczyście przekazali sobie na wzajem umowy partnerskie, zwiastujące realizację wspólnych działań.

Najlepsi gospodarze w gminie

W związku z tym, że Dożynki są okazją do podsumowań, wyróżnieni zostali najlepsi gospodarze z gminy.

Odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” nadaną przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego otrzymali:

Aneta i Zbigniew Szablak z Barciszewa,

Maria i Bogusław Brożko z Osieki

Teresa i Kazimierz Makar z Sortławek.

 

Wyróżnieni przez wójta gminy zostali:

Monika i Mirosław Cieklińscy z Wojciech

Joanna i Szymon Rurka  ze Skitna

Andrzej Dziczek  z Tapilkajm

 

Podczas Dożynek w Wojciechach rozstrzygnięto również kilka konkursów.

 

 • Konkurs „Czysta i Estetyczna Wieś Gminy Bartoszyce” .

I miejsce – nie przyznano

II miejsce ex aequo: Łapkiejmy, Łabędnik, Wirwilty – nagroda 3.000 zł

III miejsce: Wojciechy – nagroda 2.000 zł

Wyróżnienia i nagroda w wysokości 1.000 zł:

Łojdy, Witki, Minty, Krawczyki

Wyróżnienia i nagroda w wysokości 500 zł:

Wipławki i Barciszewo

 

 • Konkurs w ramach jarmarku „Czerwone Jabłuszko” zorganizowany przez Urząd Gminy Bartoszyce, „Potrawy z wykorzystaniem ziemniaka”:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrowa za potrawę „Ziemniaczana pokusa”- nagroda 1.000zł

II miejsce – Jadwiga Boruszewska za potrawę „Dożynkowy zawrót głowy”  nagroda 800 zł.

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Galiny za potrawę „Plińce z pomoćką” nagroda 500 zł.

Wyróżnienia:

Danuta Paluch z Wojciech za potrawę „Zupa kartoflanka” – nagroda 200 zł.

Koło Gospodyń Wiejskich Bezledy za potrawę „Cholewy ziemniaczane” – nagroda 200 zł.

Bożena Brodzik „Wojcieszanie” za potrawę „Rolada ziemniaczana” – nagroda 200 zł.

Janina Kosińska z Łabędnika za potrawę „Ziemniaki po amerykańsku” – nagroda 200 zł.

 

 • Konkurs Gminy Bartoszyce i Gminnego Ośrodka Kultury w Tolko „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” :

I miejsce – Sołectwo Rodnowo – nagroda 1.000zł

II miejsce – ex aequo Sołectwo Krawczyki i Osieka, KGW z Galin – nagrody 800zł

III miejsce – ex aequo Sołectwo Łabędnik, Tolko i Wojciechy – nagrody 600zł

Wyróżnienia:

Sołectwo Łabędnik 400zł,

Sołectwo Bezledy, Nalikajmy, Bezledy 300zł

Sołectwo Borki 200 zł

 

 • Konkurs Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. „Najładniejszy wieniec dożynkowy oraz nagroda publiczności biorącej udział w głosowaniu”: Zwycięzca – Sołectwo Osieka – nagroda 300zł

 

 • Dodatkową nagrodę dla wykonawców wieńca ufundował Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zbigniew Pietrzak, zdaniem którego najwięcej uroku miał wieniec Sołectwa Osieka – nagroda 500 zł.

 

 • Ponadto Sołectwo Wojciechy otrzymało nagrodę od posła na Sejm RP Adama Ołdakowskiego za organizację święta plonów.

Praca twórcza wyróżniona

Dożynki to świetna okazja, by zaprezentować i nagrodzić artystów z Gminy Bartoszyce, których codzienna praca twórcza jest wspaniałym, żywym nośnikiem naszej ludowej tradycji i kultury. W tym roku podziękowania i upominki od wójta gminy otrzymali:

 

 • Piotr Gołębiowski z Wirwilt
 • Teresa Bukowska z Rodnowa
 • Krystyna Kulińska z Rodnowa
 • Maja Pieloch z Rodnowa
 • Marzena Kosek z Wojciech
 • Zofia Bryl z Połęcza
 • Irena Krasodomska z Rodnowa
 • Jadwiga Boruszewska z Kromarek
 • Celina Dzik z Posłusza
 • Wacław Krasuskiego z Bartoszyc
 • Sołectwo Wojciechy (za wystawę płodów rolnych przygotowaną na dożynki)
 • Koła Gospodyń Wiejskich z:

Bezled, Galin, Dąbrowy, Krawczyk, Wirwilt i Wojciech

 

Własnoręcznie piekli chleb

Chleb to symbol płodnej ziemi, urodzaju i sytości. Na Dożynkach była okazja by upiec go samodzielnie. Zaproszony do Wojciech Artur Chlebek Ziemacki i jego ekipa mobilnego pieca poprowadzili warsztaty, podczas których można było dowiedzieć się jak upiec domowy chleb, co do niego dodać, po czym poznać w sklepie dobry bochenek. Ciekawi piekarniczej sztuki mogli pod okiem mistrza zrobić własnoręcznie ciasto, ułożyć je w formie, wstawić do pieca, czekać na gorący wypiek i skosztować. Kto już spróbował chlebowych specjałów, ustawiał się w kolejce po naleśniki. Na bieżąco smażyli je goście z Francji. Może to dodatek świeżego masła sprawił, że „ogonek” po francuskie placki był bardzo, bardzo długi, a kucharze mocno się uwijali, by nadążyć z następnymi porcjami.

Zabawa do późnych godzin

Święto Plonów to nie tylko moment podsumowań i refleksji. To także czas na radość, odpoczynek i wesołą zabawę. Podczas tegorocznych dożynek w Wojciechach o dobry humor i rozrywkę dbało aż do późnych godzin wieczornych wielu artystów. Jako akcent tradycyjnego charakteru święta plonów na scenie pojawiły się zespoły ludowe „Wojcieszanie”, „Babki Romana” i „Gala”. W klimacie ludowym przebiegał także występ barwnego kobiecego trio z Kaliningradu. Specjalnie napisany na Dożynki utwór zaprezentował zespół Saybed. W taneczny nastrój publiczność wprawił nieodwołalnie zespół Retro Mix. Moc energii w dożynkową zabawę wniosła gwiazda wieczoru, czyli grupa Focus. Do drugiej w nocy na posterunku dobrej zabawy stał Silver.

Tegoroczne Dożynki zaszeregować można do kategorii imprez wyjątkowo udanych. Aura sprzyjała spędzaniu niedzieli na świeżym powietrzu. Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich kusiły bez opamiętania pachnącą drożdżówką i słodkimi wypiekami. Delikatne ciasto i różnoraki farsz pierogów zniweczyły dietetyczne postanowienia niejednego. Duet smalcu i kiszonego ogórka po prostu opanował boisko. W Wojciechach brakowało miejsc parkingowych. Przybywali mieszkańcy gminy, całego powiatu a nawet odległych stron. Nic dziwnego – bogaty program artystyczny imprezy oraz towarzyszące jej atrakcje zatrzymywały przybyłych na długo. Przez całą niedzielę w gminie Bartoszyce pachniało chlebem. Niech ten chleb gości na stole w każdym domu, niech nie brakuje go żadnej rodzinie. Rolnicy niechaj cieszą się dobrym zdrowiem oraz wdzięcznością i poszanowaniem wszystkich, którzy co dzień sięgają po świeżą kromkę.