Realizują kolejny projekt „Niechaj wieść o tej krainie w wojcieszańskim śpiewie płynie”

Opublikowano: 10 października 2018

W Domu Kultury w Łabędniku gościł ludowy zespół śpiewaczy „Wojcieszanie”. Wizyta odbyła się w ramach projektu „Niechaj wieść o tej krainie w wojcieszańskim śpiewie płynie”, dotowanego w konkursie Działaj Lokalnie.

Projekt złożony do konkursu LGD Warmiński Zakątek przez nieformalną grupę „Zgodna Dłoń” z Wojciech ma na celu promowanie kultury naszego regionu. Ponadto jest jednym z gminnych akcentów uczczenia przypadającej w roku bieżącym, setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wizyta Wojcieszan w Łabędniku miała więc charakter patriotyczny. Zgodnie z klimatem, będący niewątpliwie żywym nośnikiem tradycji ludowej zespół, w pierwszej kolejności zaprezentował polskie piosenki żołnierskie i pieśni wojskowe. Repertuar ten – melodyjny, podniosły i wzruszający ujął zgromadzonych mieszkańców Łabędnika. Radosnym jest fakt, iż wspólnie z zespołem śpiewały również dzieci. Powinność przekazywania narodowych wartości najmłodszemu pokoleniu została więc spełniona. Spotkanie ucieszyło szczególnie seniorów. Folklor muzyczny naszych stron okazał się dla nich miłym wspomnieniem młodych lat, oraz doskonałą propozycją na jesienne, niedzielne popołudnie.

Nic nie łączy tak szybko jak muzyka i śpiew. Imprezie, w planie której była także wspólna biesiada muzyczna można przypisać walory integracyjne. Mieszkańcy dwóch sołectw, rozśpiewani na ludowo odnowili stare znajomości i nawiązali nowe. Mówiono nawet o poszerzeniu składu Wojcieszan.

Wyjazd do Łabędnika był jednym z trzech przewidzianych w projekcie. Następny odbędzie się 28 października o godzinie 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Tolko.

Występ zespołu Wojcieszanie