Bezpieczne ferie ze Strażą Graniczną w Gminie Bartoszyce

Opublikowano: 25 lutego 2014

Ferie zimowe sprzyjały nie tylko zabawom na śniegu i lodzie, ale również zajęciom zorganizowanym dzieciom przez Gminny Ośrodek Kultury w Tolko wraz z będącymi w jego strukturze placówkami kultury.

Podczas dni wolnych od szkoły dzieci miały zapewnione różnorodne atrakcje i opiekę. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których powstały ciekawe prace. Wykonywały także plakaty przedstawiające pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej, a także informujące o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w rozgrywkach tenisa stołowego oraz piłkarzykach, mieli również możliwość korzystania z gier planszowych.

Dużym zainteresowaniem podczas ferii cieszyły się zabawy ruchowe i konkursy z nagrodami, w których dzieci mogły wykazać się sprawnością fizyczną i sprytem. Najmłodsi bardzo chętnie brali udział w konkursach i konkurencjach sportowych, rywalizując równie zaciekle jak ich starsi koledzy i koleżanki.

Domu Kultury w Rodnowie zorganizował swojej grupie wyjazd na lodowiskow Bartoszycach, który sprawił im wiele radości. Tego samego dnia dzieci wraz z opiekunkami Paniami Wandą Pieloch i Urszulą Duszkiewicz udały się do lokalnej Telewizji Kablowej „ BART-SAT” w Bartoszycach, gdzie miały możliwość spojrzenia na pracę redakcji „od kuchni”, a także spróbować swoich sił jako reporterzy.

W ramach współpracy Gminy Bartoszyce z Placówką Straży Granicznej w Bezledach, przeprowadzono cykliczny projekt pod hasłem „Bezpieczne ferie ze Strażą Graniczną”. W dniach od 24 – 06 lutego 2014 r. dzieci z Tolko, jak również z Rodnowa, Bezledy, Wojciech, Łojd oraz Galin mogły uczestniczyć w wykładach „Kaprala JAKA” na temat bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach w okresie jesienno-zimowym, połączonych z wręczeniem elementów odblaskowych,a także rozpoznawania niebezpiecznych zachowań u zwierząt. Opowiadał o tym i przestrzegał funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Bezledach chorąży Pan Karol Matejunas. Dzieci obejrzały również filmik instruktażowy dotyczący bezpieczeństwa. Spotkania te miały charakter zabawy. W zajęciach aktywnie uczestniczyło łącznie ponad 100 dzieci.

Na zakończenie akcji „Bezpieczne Ferie ze Strażą Graniczną”, zorganizowano podopiecznym wyjazd do Placówki Straży Granicznej w Bezledach. W wyjeździe tym wzięło udział 30 dzieci wraz z opiekunami. Tam wszyscy mogli zapoznać się z zasadami pracy funkcjonariuszy. Była to okazja do rozmów, obejrzenia sprzętu, samochodów jakim posługuje się Straż Graniczna. Ogromną frajdę sprawił pokaz tresury i posłuszeństwa psa Ikara. Oprócz konkursu na najpiękniejszy plakat o tematyce „Bezpieczne ferie” dzieci wraz z przedstawicielami Placówki Straży Granicznej uczestniczyły we wspólnym ognisku z pieczeniem kiełbasek.

Jolanta Zioło