Niespodzianka za niespodzianką

Opublikowano: 2 czerwca 2016

wójtowowójtowo 070W niedzielę 29 maja grupa mieszkańców Wojciech wybrała się w odwiedziny do Wójtowa. To piękna wieś położona niedaleko Olsztyna i Barczewa.

 

 

 

 

 

 

 

Na miejscu przywitało nas piękne słońce i delegacja mieszkańców działających w Stowarzyszeniu „Wspólne Wójtowo”. Na zadbanym placu wiejskim z powodzeniem zostały ustawione elementy siłowni zewnętrznej i piękny plac zabaw dla dzieci, a także boisko do piłki siatkowej. Do spoczynku zaprasza piękna, przestronna altana, w cieniu, której z przyjemnością schroniliśmy się by porozmawiać o tym, co dobrego robimy na naszych wiejskich podwórkach. Zostaliśmy poczęstowani pysznym domowym ciastem, kawą i przepięknymi opowieściami o historii miejscowości i o dniu dzisiejszym. W każdym słowie dało się odczuć jak bardzo gospodarzom zależy na tym, by Wójtowo wciąż się rozwijało, by mieszkańcom żyło się ciekawie i aktywnie.

Członkowie stowarzyszenia opowiedzieli nam o swojej działalności. Zaskoczyli nas pasją, pomysłowością i wszechstronnością swoich poczynań. Od kilku lat są organizatorami zawodów sportowych i patronują rozgrywkom w piłce siatkowej. Organizują Mikołajki dla dzieci, biorą udział w akcji Szlachetna Paczka, przeprowadzają aukcje i zbiórkę pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizują różnego rodzaju festyny. Ściśle współpracują z miejscowym proboszczem, pomagają w organizacji kościelnych uroczystości.

Po mile spędzonym odpoczynku przyszedł czas na niespodzianki. Gospodarze zaprosili nas na wycieczkę. Bardzo trudno było pokonać ruchliwą DW 16 łączącą Wójtowo z Olsztynem i Barczewem, a jednocześnie dzielącą wieś na dwie części. Nie kryliśmy naszego zaskoczenia, gdy okazało się, że czeka nas spacer po lesie. Wszyscy dostaliśmy mapki i ruszyliśmy na trasę ciekawej ścieżki. Czekały na nas wyzwania sportowe i zręcznościowe na 9 punktach PZU- TRASY ZDROWIA wytyczonej i zorganizowanej przy współpracy Stowarzyszenia z Urzędem Gminy w Barczewie. Leśny spacer, potyczki zręcznościowe i ciekawość, co kryją kolejne przystanki ścieżki sprawiły nam ogromną przyjemność. Zapomnieliśmy na chwilę, że tuż obok jest głośny, pośpieszny, tętniący życiem świat, pełen cuchnących spalin. Zobaczyliśmy ukryty w leśnej głuszy Kanał Elżbiety, który w przyszłości dzięki staraniom Stowarzyszenia otrzyma nowy pomost by turyści mogli podziwiać piękno i naturalność otoczenia. Zostaliśmy mile zaskoczeni spotkaniem z mieszkańcami wsi Kaplityny, która znajduje się tuż przy trasie ścieżki zdrowia.

Gospodarze mieli dla nas niespodziankę. Czekała nas wycieczka rowerowa do pobliskiej miejscowości Bogdany, gdzie zostaliśmy poczęstowani swojskim obiadem. Zwiedziliśmy urokliwą wieś i przylegające do niej malownicze

I kolejny spacer leśna drogą, i kolejny haust świeżego powietrza… i porcja ciszy, spokoju, zieleni… jakby czas w Wójtowie na chwilę się zatrzymał…

Zwieńczeniem naszego pobytu w gościnnej miejscowości był odpoczynek i długie rozmowy przy ognisku wiejskim. Na pięknie utrzymanym trawniku wśród kolorowej roślinności u stóp lasu znalazło swoje miejsce właśnie ognisko i wygodne ławeczki. Miło było nam odpocząć w towarzystwie gospodarzy po ciekawie spędzonym dniu. W blasku słońca słuchaliśmy opowieści o planach i marzeniach mieszkańców Wójtowa. Tak wiele już osiągnęli, są bardzo prężną, otwartą i sympatyczną grupą ludzi. Nie zrażają się niepowodzeniami, jeśli jakiś projekt nie może być zrealizowany, piszą kolejny i kolejny… Mają wiele ciekawych pomysłów na to, by wciąż coś zmieniać wokół siebie na lepsze. Największym ich marzeniem jest posiadanie własnej świetlicy, miejsca gdzie nareszcie niezależnie od pory roku i pogody będą mogli spotykać się i rozwijać swoją działalność. Z całego serca życzymy wszystkim mieszkańcom Wójtowa, aby marzenie to się spełniło! Wojciechy, jako posiadacze przestronnego Domu Kultury doskonale rozumieją potrzebę posiadania dachu nad głową, gdzie tak wiele ciekawych spotkań i imprez może się odbywać i gdzie mogą kiełkować najciekawsze pomysły i projekty i gdzie mogą spełniać się marzenia!

Jesteśmy wdzięczni za możliwość spotkania z mieszkańcami Wójtowa. Z ciekawością wysłuchaliśmy opowieści o ich działalności. Rozmowa z ludźmi niezwykle sympatycznymi, pełnymi pasji, energii, planów uskrzydla i nadaje pewności, że warto wyjść z domu i zrobić coś nie tylko dla siebie.

Alina Iwańska

Wizyta w Wójtowie to jeden z elementów projektu „Kreujemy naszą rzeczywistość” dofinansowanego ze środków  dotacji Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którą pozyskało Stowarzyszenie „Wspólny Dom” Na Rzecz Mieszkańców Gminy Bartoszyce.

wójtowowójtowo 009 wójtowowójtowo 012 wójtowowójtowo 014 wójtowowójtowo 015 wójtowowójtowo 017 wójtowowójtowo 018 wójtowowójtowo 020 wójtowowójtowo 021 wójtowowójtowo 023 wójtowowójtowo 024 wójtowowójtowo 025 wójtowowójtowo 026 wójtowowójtowo 027 wójtowowójtowo 028 wójtowowójtowo 029 wójtowowójtowo 030 wójtowowójtowo 031 wójtowowójtowo 032 wójtowowójtowo 033 wójtowowójtowo 034 wójtowowójtowo 035 wójtowowójtowo 036 wójtowowójtowo 037 wójtowowójtowo 038 wójtowowójtowo 039 wójtowowójtowo 040 wójtowowójtowo 041 wójtowowójtowo 042 wójtowowójtowo 050 wójtowowójtowo 051 wójtowowójtowo 054 wójtowowójtowo 057 wójtowowójtowo 060 wójtowowójtowo 070 wójtowowójtowo 077 wójtowowójtowo 078 wójtowowójtowo 080 wójtowowójtowo 081 wójtowowójtowo 083 wójtowowójtowo 084 wójtowowójtowo 092 wójtowowójtowo 093 wójtowowójtowo 095 wójtowowójtowo 096