Charakterystyka Gminy

Opublikowano: 11 lutego 2014

5203_R06Gmina Bartoszyce jest jedną z największych obszarowo gmin (428 km2), leży w północno-wschodniej Polsce w centralnej części powiatu bartoszyckiego. Północna granica gminy stanowi granicę państwową z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Przejście graniczne w Bezledach jest szczególnie istotne, gdyż stanowi nie tylko granicę Polski z Rosją, lecz od 2004 r. stało się zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Przez gminę i pobliskie przejście graniczne wiedzie najkrótsza droga z Warszawy przez Olsztyn do Kaliningradu – dawny szlak bursztynowy.

 

 

 

 

 

 

Miłośnicy wycieczek pieszych, rowerowych lub konnych podziwiać mogą malownicze okolice polskiej wsi. Pałace, dworki oraz zabytki sakralne stanowią jedne z ciekawszych miejsc warte poznania. Skaliste brzegi Łyny oraz piękne krajobrazy oglądane z kajaka zachwycą każdego. Duże kompleksy leśne to raj dla myśliwych i grzybiarzy oraz zwolenników innych bogactw jakie oferują nasze lasy. Wędrując Europejskim Szlakiem Bociana Białego podziwiać można wsie, w których zamieszkuje niemal tyle bocianów co ludzi.

 

Wysoka jakość środowiska, czysta i niepowtarzalna przyroda sprawiają, że Gmina Bartoszyce jest malowniczą krainą. Warto również przemierzyć ją rowerem, gdyż  gmina posiada 3 oznakowane trasy rowerowe, które ukazują piękny krajobraz oraz ciekawe miejsca. Przez teren gminy przechodzi również Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo z Miejscem Obsługi Rowerów w miejscowości Galiny